رمز ارز چیست ؟ آشنایی مقدماتی با رمز ارزها و کاربردهای آن

رمز ارز چیست ؟ آشنایی مقدماتی با رمز ارزها و کاربردهای آن

رمز ارز چیست ؟ آشنایی مقدماتی با رمز ارزها و کاربردهای آن

ارزهای دیجیتال با تولد خود انقلابی در مبادلات اقتصادی دنیا بوجود آورند و وجود این رمزارزها باعث به وجود آمدن مدار جدیدی از مبادلات گردید.
ارز دیجیتال معمولاً پول دیجیتال غیرمتمرکز است که برای استفاده از طریق اینترنت طراحی شده است. بیت کوین که در سال 2008 راه اندازی شد، اولین ارز رمزنگاری شده بود و تا حد زیادی بزرگترین، تاثیرگذارترین و شناخته شده ترین ارز دیجیتال باقی مانده است.

در دهه پس از آن، بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال مانند اتریوم به عنوان جایگزین های دیجیتالی برای پول رایج مبادلات صادر شده توسط دولت ها رشد کرده اند.

محبوب ترین ارزهای رمزنگاری شده بر اساس ارزش بازار، بیت کوین، اتریوم، بیت کوین کش و لایت کوین هستند.
البته تعداد ارزهای دیجیتال با اقبال عمومی کاربران به سرعت رشد کرده و هم اکنون چند هزار رمز ارز در این بازار وجود داشته و مبادله میشود.

رمزارزها که به کریپتو نیز شناخته میشوند ، انتقال ارزش آنلاین را بدون نیاز به واسطه ای مانند بانک یا پردازشگر پرداخت امکان‌پذیر می‌سازد و اجازه می‌دهد ارزش به صورت جهانی، تقریباً فوری، 24 ساعته و با هزینه‌های کم منتقل شود.

ارزهای رمزنگاری شده معمولاً توسط هیچ دولت یا مرجع مرکزی دیگری صادر یا کنترل نمی شوند. آنها توسط شبکه‌های همتا به همتا از رایانه‌هایی که دارای نرم‌افزار رایگان و منبع باز هستند، مدیریت می‌شوند. به طور کلی، هر کسی که می خواهد شرکت کند، می تواند.

رمز ارز چیست
رمز ارز چیست

بستر معاملات رمزارزها بر شبکه ای بنام بلاکچین استوار و قابل انجام است.

بلاک چین ارز دیجیتال شبیه ترازنامه یا دفتر کل بانک است. هر ارز دارای بلاک چین خود است، که یک رکورد مداوم و دائماً تأیید شده از هر تراکنش منفردی است که با استفاده از آن ارز انجام شده است.
برخلاف دفتر کل بانک، یک بلاک چین کریپتو بین شرکت‌کنندگان کل شبکه ارز دیجیتال توزیع می‌شود.

هیچ شرکت، کشور یا شخص ثالثی کنترل آن را ندارد. و هر کسی می تواند شرکت کند. بلاک چین یک فناوری موفقیت‌آمیز است که اخیراً از طریق دهه‌ها علم کامپیوتر و نوآوری‌های ریاضی امکان‌پذیر شده است.

 

برخی از مفاهیم

 

قابلیت انتقال

کریپتو تراکنش‌های خود را با مردم آن سوی کره زمین مانند پرداخت پول نقد در فروشگاه های محلی شما بدون مشکل انجام می‌دهد.

حریم خصوصی

هنگام پرداخت با ارز دیجیتال، نیازی به ارائه اطلاعات شخصی غیر ضروری به کسی ندارید. این بدان معناست که اطلاعات مالی شما از اشتراک گذاری با اشخاص ثالث مانند بانک ها، خدمات پرداخت محافظت می شود. و از آنجایی که هیچ اطلاعات حساسی نیازی به ارسال از طریق اینترنت نیست، خطر بسیار کمی وجود دارد که اطلاعات مالی شما به خطر بیفتد یا هویت شما به سرقت رود.

امنیت

تقریباً تمام ارزهای دیجیتال از جمله بیت‌کوین، اتریوم و … با استفاده از فناوری به نام بلاک چین که دائماً توسط حجم عظیمی از قدرت محاسباتی بررسی و تأیید می‌شود، ایمن می‌شوند.

قابل حمل بودن

از آنجایی که دارایی‌های ارز دیجیتال شما به یک موسسه مالی یا دولت وابسته نیست، صرفنظر از اینکه در کجای جهان هستید یا برای هر یک از واسطه‌های اصلی سیستم مالی جهانی چه اتفاقی می‌افتد، در دسترس شما هستند.

رمز ارز چیست
رمز ارز چیست

شفافیت

هر تراکنش در شبکه های بیت کوین، اتریوم و … بدون استثنا به صورت عمومی منتشر می شود. این بدان معناست که جایی برای دستکاری تراکنش‌ها، تغییر عرضه پول یا تنظیم قوانین در مسیر مبادلات وجود ندارد.

 

ایمنی

شبکه ای که بیت کوین را تامین می کند هرگز هک نشده است. و ایده های اساسی پشت ارزهای رمزنگاری شده به ایمن شدن آنها کمک می کند: سیستم ها بدون مجوز هستند و نرم افزار اصلی منبع باز است، به این معنی که تعداد بی شماری از دانشمندان کامپیوتر و رمزنگاران قادر به بررسی تمام جنبه های شبکه ها و امنیت آنها بوده اند.

 

آیا ارز دیجیتال آینده امور مالی است؟

 

ارزهای دیجیتال اولین جایگزین برای سیستم بانکداری سنتی هستند و مزایای قدرتمندی نسبت به روش‌های پرداخت قبلی و کلاس‌های سنتی دارایی‌ها دارند. آنها را به عنوان Money 2.0 (پول دوم)در نظر بگیرید. نوع جدیدی از پول نقد که بومی اینترنت است، که به آن امکان می دهد سریع ترین، آسان ترین، ارزان ترین، ایمن ترین و جهانی ترین راه مبادله ارزشی باشد که جهان تا به حال دیده است.

ارزهای دیجیتال می توانند برای خرید کالاها یا خدمات استفاده شوند یا به عنوان بخشی از یک استراتژی سرمایه گذاری نگهداری شوند، اما نمی توانند توسط هیچ مرجع مرکزی دستکاری شوند.

ارزهای دیجیتال بدون توجه به اینکه کجا متولد شده اید یا کجا زندگی می کنید، فرصت های برابر را فراهم می کنند. تا زمانی که گوشی هوشمند یا دستگاه دیگری متصل به اینترنت دارید.

ارزهای دیجیتال فرصت‌های منحصر به فردی را برای گسترش آزادی اقتصادی مردم در سراسر جهان ایجاد می‌کنند. بدون مرز بودن ارزهای دیجیتال تجارت آزاد را تسهیل می کند، حتی در کشورهایی که کنترل شدید دولت بر امور مالی شهروندان دارند. در مکان‌هایی که تورم یک مشکل کلیدی است، ارزهای دیجیتال می‌توانند جایگزینی برای ارزهای فیات (پول های رایج معمول) ناکارآمد برای پس‌انداز و پرداخت ارائه کنند.

به عنوان بخشی از یک استراتژی سرمایه گذاری گسترده تر، می توان به روش های مختلف به ارزهای دیجیتال نزدیک شد. یک رویکرد خرید و نگهداری چیزی شبیه بیت کوین است که در سال 2008 تقریباً بی ارزش بوده و امروز به هزاران دلار برای هر سکه رسیده است. یکی دیگر از استراتژی‌های فعال‌تر، خرید و فروش ارزهای دیجیتالی است که نوسانات را تجربه می‌کنند.

چرا روی ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟

ایجاد یک حساب کاربری امن تنها چند دقیقه طول می کشد و می توانید با استفاده از کارت نقدی یا حساب بانکی خود ارز دیجیتال خریداری کنید.

شما می توانید هر چقدر که می خواهید کریپتو کم بخرید، زیرا می توانید کسری از یک واحد کامل یک رمزارز را بخرید. به عنوان مثال، شما می توانید حتی با پانصد هزار تومان و حتی کمتر بیت کوین بخرید.

برخلاف سهام یا اوراق قرضه، شما به راحتی می توانید ارز دیجیتال خود را به هر شخص دیگری انتقال دهید یا از آن برای پرداخت هزینه کالا و خدمات استفاده کنید.

میلیون ها نفر بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را به عنوان بخشی از سبد سرمایه گذاری خود نگهداری می کنند.

استیبل کوین چیست؟

USD Coin نمونه ای از ارزهای دیجیتال به نام استیبل کوین است. می توانید اینها را به عنوان دلارهای رمزنگاری شده در نظر بگیرید – آنها برای به حداقل رساندن نوسان و به حداکثر رساندن سود طراحی شده اند. استیبل کوین‌ها برخی از بهترین ویژگی‌های ارز دیجیتال (تراکنش‌های جهانی، امنیت و حریم خصوصی) را با ثبات ارزش ارزهای فیات ارائه می‌کنند.

رمز ارز چیست
رمز ارز چیست

آینده ارزهای دیجیتال چیست؟

 

کارشناسان اغلب در مورد راه‌هایی صحبت می‌کنند که کریپتو می‌تواند راه‌حل‌هایی برای کاستی‌های سیستم مالی فعلی ما ارائه دهد. کارمزدهای بالا، سرقت هویت و نابرابری شدید اقتصادی بخش ناگوار سیستم مالی فعلی ما هستند و همچنین مواردی هستند که ارزهای دیجیتال پتانسیل رسیدگی به آنها را دارند. فناوری که به ارزهای دیجیتال قدرت می بخشد همچنین دارای پتانسیل گسترده ای فراتر از صنعت مالی است، از ایجاد انقلابی در زنجیره تامین تا ساخت اینترنت جدید و غیرمتمرکز.

رمزارز چگونه کار می کند؟

بیت کوین اولین و شناخته شده ترین است، اما هزاران نوع ارز دیجیتال وجود دارد. بسیاری، مانند لایت کوین و بیت کوین کش، ویژگی های اصلی بیت کوین را به اشتراک می گذارند اما راه های جدیدی را برای پردازش تراکنش ها کشف می کنند. برخی دیگر طیف وسیع تری از ویژگی ها را ارائه می دهند. به عنوان مثال، اتریوم می تواند برای اجرای برنامه ها و ایجاد قرارداد استفاده شود. با این حال، هر چهار مورد بر اساس ایده ای به نام بلاک چین هستند که برای درک نحوه عملکرد ارزهای دیجیتال کلیدی است.

در ابتدایی ترین حالت، بلاک چین لیستی از تراکنش هایی است که هر کسی می تواند آن را مشاهده و تأیید کند. به عنوان مثال، بلاک چین بیت کوین، رکورد هر بار ارسال یا دریافت بیت کوین توسط شخصی است. این لیست از تراکنش‌ها برای اکثر ارزهای دیجیتال اساسی است، زیرا امکان پرداخت امن بین افرادی را که یکدیگر را نمی‌شناسند، بدون نیاز به مراجعه به تأییدکننده شخص ثالث مانند بانک، می‌دهد.

فناوری بلاک چین نیز هیجان انگیز است زیرا کاربردهای زیادی فراتر از ارزهای دیجیتال دارد. بلاک چین ها برای کشف تحقیقات پزشکی، بهبود اشتراک گذاری سوابق مراقبت های بهداشتی، ساده سازی زنجیره تامین، افزایش حریم خصوصی در اینترنت و موارد دیگر استفاده می شوند.

اصول پشت سر هم بیت کوین و هم بلاک چین بیت کوین برای اولین بار به صورت آنلاین در یک صفحه سفید ظاهر شد

در اواخر سال 2007 توسط شخص یا گروهی به نام ساتوشی ناکاموتو منتشر شد.

دفتر کل بلاک چین در تمام رایانه‌های موجود در شبکه تقسیم می‌شود، که دائماً در حال بررسی دقیق بودن زنجیره بلوکی هستند. این بدان معنی است که هیچ صندوق مرکزی، نهاد یا پایگاه داده‌ای وجود ندارد که بتوان آن را هک، سرقت یا دستکاری کرد.

مفهوم کلیدی

 

ارزهای دیجیتال از فناوری به نام رمزنگاری کلید عمومی-خصوصی برای انتقال مالکیت سکه بر روی یک دفتر کل امن و توزیع شده استفاده می کنند. کلید خصوصی یک رمز عبور فوق‌العاده امن است که هرگز نیازی به اشتراک‌گذاری با کسی ندارد و با آن می‌توانید ارزش را در شبکه ارسال کنید. یک کلید عمومی مرتبط را می توان آزادانه و ایمن با دیگران برای دریافت ارزش در شبکه به اشتراک گذاشت. از کلید عمومی، غیرممکن است که کسی کلید خصوصی شما را حدس بزند.

استخراج ارز دیجیتال چیست؟

بیشتر ارزهای دیجیتال از طریق یک شبکه غیرمتمرکز (همچنین به عنوان همتا به همتا) از رایانه ها «ماین» می شوند. اما ماینینگ فقط بیت کوین یا اتریوم بیشتری تولید نمی‌کند، بلکه مکانیزمی است که با تأیید دائم دفتر کل بلاک چین و افزودن تراکنش‌های جدید، شبکه را به‌روزرسانی و ایمن می‌کند.

از نظر فنی، هر کسی که یک کامپیوتر و اتصال به اینترنت داشته باشد، می تواند ماینر شود. اما قبل از اینکه هیجان زده شوید، شایان ذکر است که ماینینگ همیشه سودآور نیست. بسته به اینکه کدام ارز دیجیتال را استخراج می کنید، سرعت رایانه شما و هزینه برق ، ممکن است در نهایت بیشتر از درآمدی که در ارز دیجیتال به دست می آورید، برای استخراج هزینه کنید.

در نتیجه، این روزها بیشتر ماینینگ کریپتو توسط شرکت‌هایی انجام می‌شود که در آن تخصص دارند، یا توسط گروه‌های بزرگی از افراد که همگی در قدرت محاسباتی خود سهیم هستند.

چگونه این شبکه ماینرها را به مشارکت در حفظ بلاک چین تشویق می کند؟ مجدداً، با در نظر گرفتن بیت کوین به عنوان مثال، شبکه قرعه‌کشی برگزار می‌کند که در آن تمام دکل‌های استخراج در سراسر جهان برای تبدیل شدن به اولین کسانی که یک مشکل ریاضی را حل می‌کنند، رقابت می‌کنند، که همچنین بلاک چین را با تراکنش‌های جدید تأیید و به‌روزرسانی می‌کند. به هر برنده بیت کوین جدیدی تعلق می گیرد که می تواند راه خود را به بازار گسترده تر باز کند.

ارزش ارزهای دیجیتال از کجا به دست می آید؟

 

ارزش اقتصادی ارز دیجیتال، مانند همه کالاها و خدمات، از عرضه و تقاضا ناشی می شود.

عرضه به میزان موجود بودن اشاره دارد ، مانند تعداد بیت کوین هایی که در هر لحظه از زمان برای خرید در دسترس هستند. تقاضا به تمایل مردم برای داشتن بیت کوین اشاره دارد ، مانند اینکه چه تعداد از مردم می خواهند بیت کوین بخرند و چقدر به آن تمایل دارند. ارزش یک ارز دیجیتال همیشه تعادلی بین هر دو عامل خواهد بود.

انواع دیگری از ارزش نیز وجود دارد. برای مثال، ارزشی وجود دارد که از استفاده از یک ارز دیجیتال دریافت می‌کنید. بسیاری از مردم از خرج کردن یا هدیه دادن ارزهای دیجیتال لذت می برند، به این معنی که حمایت از یک سیستم مالی جدید هیجان انگیز به آنها احساس غرور می کند. به طور مشابه، برخی از مردم دوست دارند با بیت کوین خرید کنند، زیرا آنها کارمزدهای پایین آن را دوست دارند و می خواهند کسب و کارها را به پذیرش آن تشویق کنند.

 

نحوه خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال

 

ساده ترین راه برای به دست آوردن ارز دیجیتال، خرید از یک صرافی آنلاین مانند تراست مارکت است.

یک رویکرد خوب این است که از خود بپرسید که امیدوارید با کریپتو چه کاری انجام دهید و ارزی را انتخاب کنید که به شما در دستیابی به اهدافتان کمک کند. به عنوان مثال، اگر می خواهید یک لپ تاپ با رمزنگاری بخرید، بیت کوین ممکن است گزینه خوبی باشد زیرا پذیرفته شده ترین ارز دیجیتال است.
به خاطر داشته باشید که نیازی به خرید یک سکه کامل ندارید. در صرافی تراست مارکت شما میتوانید بخشی از یک بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگر را به اندازه سرمایه مورد نظر خود خریداری نموده و آنرا در کیف پول الکترونیکی خود به صورت امن و تضمین شده از لحاظ امنیت نگهداری نمایید.

 

چگونه ارز دیجیتال را ذخیره می کنید؟

 

ذخیره سازی رمزنگاری شبیه به ذخیره پول نقد است، به این معنی که باید از آن در برابر سرقت و از دست دادن محافظت کنید. راه‌های زیادی برای ذخیره ارزهای دیجیتال به صورت آنلاین و غیرحضوری وجود دارد.

چه کاری می توانید با ارز دیجیتال انجام دهید؟

 

طیف گسترده‌ای از کارها وجود دارد که می‌توانید با ارزهای دیجیتال انجام دهید، و فهرست با گذشت زمان افزایش می‌یابد مانند خرید و سرمایه گذاری و مبادله.بنابراین باید دید هدف شما از ورود به دنیای با ارزش رمز ارزها چه خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در اینستاگرام ما

چیز های جدیدی یاد میگیرید!

فهرست مطالب